Chcete si zahrát Minecraft a přitom se naučit základy programování?

On-line kroužek úvod do programování v Minecraftu

Informace pro žáky ZŠ Králův Dvůr: Z důvodu uzavření škol a distanční výuky je nyní až do června 2020 možné zdarma vyzkoušet Minecraft Education Edition. Minecraft již hrálo mnoho z vás, ale v této edici se můžete naučit i základy programování, proto vám nabízím takový on-line kroužek zaměřený na základy programování ve vámi jistě oblíbeném a známém prostředí. To, co si naprogramujete, pak můžete využívat i ve hře.

Nápis ZS KRALUV DVUR ve hře Minecraft

Aktuální informace pro zájemce o kroužek

Přihlaste se prosím nejpozději do čtvrtka 14.5.2020 do 17 hodin podle návodu níže. Pak navrhnu časy pondělních on-line schůzek a případně se domluvíme dále.

První on-line schůzka by byla v podnělí 18.5.2020. Do té doby si prosím všichni nainstalujte Minecraft Education Edition a přihlaste se do hry. Odkaz ke stažení a návod k přihlášení školním účtem jsou níže.

Na prvním setkání 18.5.2020 už bychom zkoušeli jednoduché prográmky a proto je již nyní vhodné se se hrou seznámit (zejména pro ty, kteří ještě nehráli - spolužáci jistě pomohou - můžete si zahrát i po síti).

K současnému seznámení je možná hra po síti - máme k dispozici server. Kdo by chtěl hrát po síti, pište do Teamsů. Bylo by dobré si to zkusit - až si něco naprogramujete, budete to v síťové hře předvádět ostatním.

V případě nebo dotazů problémů mě kontaktujte - kontakt máte dole na konci stránky.

Víte-li o dalších zájemcích z naší školy o Minecraft a programování, předejte jim odkaz na tuto stránku.

Základní informace

Základní informace naleznete v následujícím videu (ve videu v čase 0:27 začínám ukazovat naprogramované příklady; od 3:35 mluvím o tom, jak by kroužek mohl probíhat, a od 4:29 ukazuji, jak se do kroužku přihlásit):

Co si můžeme například ukázat?

Prosím zájemce, aby se přihlásili co nejdříve - nejpozději do čtvrtka 14.5.2020 do 17 hodin. V případě většího zájmu budou mít přednost dříve přihlášení.

Vše bude probíhat on-line - pro domluvy a on-line schůzky máme aplikaci Teams a pro připojení do společného světa z vašich domácích zařízení máme ve škole Minecraft server.

Kroužek je ZDARMA!

Kroky pro přihlášení do on-line kroužku

  1. Připojte se prosím do týmu "Úvod do programování v Minecraftu" v aplikaci MS Teams - postup je ve videu výše, kód pro připojení je: byw10ve
  2. Vyplňte jméno, třídu a preferovaný čas případných pondělních on-line schůzek v tomto formuláři. Pokud byste se museli pro vyplnění formuláře přihlásit, použijte váš školní účet jako do Office 365 / MS Teams.
Pro přihlášení je třeba splnit oba kroky. Tým budeme používat ke komunikaci, podle údajů z formuláře pak navrhnu čas on-line schůzek.

Další naprogramované ukázky - čím si můžete v Minecraftu například pomoci

Jednoduché ukázky jsem předvedl v úvodním videu (nahoře). Zde ukazuji trochu náročnější věci, když jsem si sám něco zkoušel. Nicméně pokud vás programování bude bavit, pak si můžete něco podobného zkusit také. Vždy to chce ale nápad, co by se hodilo automatizovat - naprogramovat lze mnoho věcí, je třeba ale vymyslet, co je potřeba a co to má dělat.

Automatická stavba tunelů, i skrze vodu či lávu

Automatická stavba železniční trati

Automatická těžba cenných surovin

Agent se prokopává horninou a z vytěžného materiálu si selektivně vybírá a do svého inventáře ukládá například diamanty, smaragdy, redstone, lapis, uhlí, zlatou rudu, železnou rudu apod.

Automatizovat lze mnoho věcí, třeba i destrukční nástroje

Toto zrovna není nijak náročné a je to k dispozici v dokumentaci, kterou vám poskytnu:

Kde stáhnu Minecraft Education Edition a jak se do hry přihlásím?

Minecraft Education Edition lze stáhnout na stránce https://education.minecraft.net/get-started/download/ a postup přihlášení ukazuji na následujícím videu:

Je možná společná hra po síti?

Pro možnost připojení do společného herního světa je ve škole server, který je dostupný přes veřejné IP adresy a na který se lze připojit z vašich domovských zařízení. Tento server také můžeme využít pro potřeby našeho kroužku - na něj se většina z vás připojí, aniž byste museli cokoliv měnit ve vaší domácí síti (zatím se mi připojili všichni).

Pro účastníky kroužku budou tedy možné průběžně i hry, abyste si i ve hře mohli vyzkoušet vámi vytvořené programy a mohli vaše programy případně dále rozvíjet i dle reakcí ostatních účastníků.

Pozor adresa serveru uvedená ve videu je jen ukázková. Skutečnou funkční adresu mají k dispozici účastníci kroužku v týmu v aplikaci MS Teams.

Je možné i mimo kroužek hrát společně po síti?

Většině z vás (pokud nemáte veřejnou IP adresu) se bohužel nepůjde vzájemně mezi sebou bez využití školního serveru připojit. Je to proto, že počítače musí být ve stejné síti nebo ten počítač, kde je hra hostována, musí být dosažitelný přes veřejnou IP adresu.

V době mimo využití školního serveru pro výuku / kroužek je možné pro třídní i jiné skupiny na serveru spustit nějaký svět - nechcete si v Minecraftu zkusit postavit školu podle vašich představ a tu nám pak ukázat? Nebo můžete společně tvořit i něco jiného. Jeden ze skupiny (ať již třídy nebo skupiny z žáků napříč třídami) mě může požádat o zpřístupnění serveru - napište mi prosím, co byste chtěli dělat. Kontakt na mě je na konci stránky.

Na hru spuštěnou na školním serveru byste se měli připojit všichni bez nutnosti cokoliv nastavovat - tento školní server je dostupný odkudkoliv z internetu přes veřejné IP adresy. Pokud vám nejde vzájemné připojení na hru hostovanou na zařízení jiného žáka, pak vám nedoporučuji toto mezi vámi obcházet různými nástroji (např. veřejnou IP adresou, VPN atd.), pokud opravdu nevíte, co děláte, a neporadíte se s rodiči (případným vystavením vašeho počítače na veřejné IP adrese nebo spojením sítí vystavujete váš počítač nebo vaši síť vyššímu nebezpečí).

Pokud by vám rodiče chtěli síť nastavit pro vzájemné hraní i bez školního serveru a jsou toho technicky schopni, pak doporučuji nastavit funkci port forwarding (z veřejné IP adresy přesměrovat provoz pouze na jednom konkrétním portu). Komunikace běží na UDP portu 19132, někdy může něco provoz blokovat, pak je možné na routeru nastavit port jiný veřejný port - nějaký volný nízký port, jehož provoz pak v místní síti nasměrujete již na port 19132. Pozor: je využit protokol UDP nikoliv TCP!

Máte dotaz?

Můžete mě kontaktovat přes školní aplikaci Teams - tam jsem jako Pavel Bokr - pište mi na účet, kde mám ikonku s modrým trilobitem:
Pavel Bokr ikonka s modrým trilobitem